Koncert pro BIIb • 11. 7. ve 20:00 • Jízdárna Pražského hradu • rezervace zde

TisíciHRAn DUSNO

26. 3. 11:00
Činoherní klub

Představení je vhodné pro žáky od druhého stupně, středoškoláky a všechny ostatní.

Co říci o době normalizace, kterou mnozí důvěrně znají a jiní si těžko představí, jak se v ní žilo? Tentokrát jsme se poprvé sami ocitli v roli pamětníků a množství vzpomínek nás zavalilo. Možnost reflexe a odstupu od normalizační etapy našich dějin teprve pomalu vzniká.

 

V inscenaci zpracováváme osobní příběhy žité za normalizace a snažíme se bez příkras i bez hořkosti přiblížit každodenní život v atmosféře přidušené svobody. Většina z nás patřila k dětem šedé zóny. Čerstvě namletá káva voněla v každé samoobsluze, polárkáč byl z pravé smetany a my si zpívali, že dělání, dělání je lék. Co jsme si z vzali z doby, kdy se bez úplatku nedala koupit ani zelenina a duchovní rozměr byl povolen pouze v nadpřirozeném světě televizních pohádek? Co z té „šedé“ v nás zůstalo?

Vyprávíme příběhy mladých lidí nezatížených minulostí, kteří sledují svět kolem. Konfrontují se s postoji svých rodičů a své postoje teprve hledají. V nové inscenaci se proplétají čtyři osudy – Anky, Davida, Juanity a Evy. Anka jednou řekla: „Měla jsem děti v té nejhorší době.” Její příběhy o socialistické zdravotní péčí sedmdesátých let, kde všemu vládne norma, jsou drsné. Ostatní vypravěči se do této doby narodili, Eva do montovaného domku na vesnici, David a Juanita do paneláků na zbrusu novém sídlišti.
Doba normalizace v nás probouzí především otázky.

Dusno vzniklo jako další dokumentární inscenace TisíciHRAnu o historii dvacátého století. (Fialky a mejlíčka, tanky na plovárně)

Námět, dramaturgie, režie: TisíciHRAn
Projekce: Zdeněk Durdil
Světla: Vojtěch Kopta
Vypravěči: Anna Dlasková, David Kabzan, Juanita Kansil, Eva Čechová.

Vstupenky možné koupit na stránkách Činoherního klubu nebo přímo v pokladně divadla: https://cinoherniklub.cz/ck-uvadi/tisicihran-dusno/

Přehlídku amatérských divadelních souborů Činoherní klub uvádí
pořádá:
Památník šoa Praha ve spolupráci s Činoherním klubem, s odbornou garancí NIPOS-ARTAMA a za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.