Koncert pro BIIb • 11. 7. ve 20:00 • Jízdárna Pražského hradu • rezervace zde

Vzpomínka na BIIb

8. března, 17 hod.
site-specific dokument online

Unikátní graffiti, hudba i divadlo jsou letos součástí tradiční pietní akce Vzpomínka na BIIb (označení pro osvětimský blok, kde sídlil tzv. Terezínský rodinný tábor) věnované největší jednorázové genocidě československých občanů v historii země. Letos připomínáme vyhlazení rodinného tábora formou premiéry site-specific dokumentu natočeného v prostorách nádraží Bubny, na jehož perónu podstatná část vězňů rodinného tábora nastupovala svou válečnou anabázi.

Autorský tým Památníku ticha v souvislosti s válkou na Ukrajině varuje před jakoukoli tolerancí k očividným lžím prezentovaným jako příčiny k útoku agresivní velmoci na suverénní stát.

Foto: Bára Lockefeer

Historická paralela s nacistickou propagandou, která předcházela mnichovskému selhání západní diplomacie ustupující Hitlerovi v roce 1938, je vážným stigmatem počátku roku 2022.

Sedmiminutový dokument nejdete zde a na facebookovém profilu Památníku ticha.Nabízí komorní koncert inscenovaný na perónu nádraží Bubny, jehož aranž spojuje několik kulturních aktivit na místě paměti. Dva chasidské tance Zikmunda Schula a fragment preludia ze třetí suity C dur Johanna Sebastiana Bacha v podání violoncellisty Michala Kaňky a houslisty Jana Schulmeistera.

Na pozadí hudebního vystoupení zasazeného do současného železničního provozu ožívá staré nádraží divadelní zkouškou, kdy studenti Gymnázia Přírodní škola připravují v odjezdové hale inscenaci na motivy autentického vzpomínkového textu Petra Ginze, básníka, výtvarníka a redaktora dětského časopisu z Terezína s názvem Vedem.

Spolu s hudebníky v dokumentu hostují na peronu nádraží Bubny výtvarníci, kteří vytvářejí unikátní tematické graffiti inspirované vzpomínkami Dity Krausové. To navrhli a pro galerii Památníku ticha na scénickou plochu nasprejovali studenti Přírodní školy Prokop Císler, Ondřej Fábra, Ondřej Martínek a Marek Mošnička.


Koncert pro BIIb

Malá dvorana Veletržního paláce

V úterý 12. 7. v 19 hod. proběhne koncertní vystoupení mezzosopranistky Dagmar Peckové věnované vzpomínce na tzv. Terezínský rodinný tábor v Osvětimi-Birkenau.